Programlama’da en başarılı 10 ülke

Dünya üzerinde 4 milyon programlamacısı olan “HackerRank” sitesi programlama konusunda en başarılı ülkeleri sıraladı.

 

Bilgisayar programları, hayatımızın bir parçası olan teknolojik aletlerde mevcut. Hayatı kolaylaştıran teknolojik aletlerin temelidir programlar. Dünya üzerinde programlamacıların kullandığı forum olan HackerRank programlama konusunda en iyi olan 10 ülkeyi yayınladı. Listenin en şaşırtıcı yanı ise Amerika’nın bulunmaması. İşte o liste:

 

10- İTALYA

HackerRank sayfasının veritabanında ve öğretici testlerinde Dünya’da 2. olan İtalya’nın isteği ve potansiyeli o kadar yüksek ki Apple’ın bile dikkatini çekip, bir uygulama geliştirme merkezi kurma fikrine itmiş.

 

9- ÇEK CUMHURİYETİ

Kabuk Komut Dosyalaması alanının birincisi olan Çek Cumhuriyeti, şaşırtmayan bir biçimde Matematik’de ikinci sırada.

 

8- FRANSA

C++ testlerinde en başarılı ülke olmayı başaran Fransa’nın bu listede olması şaşırtıcı değil. Çünkü Fransa 2014 yılından beri ilkokullarda seçmeli olarak programlama dersi veriyor.

 

7- TAYVAN

Algoritma, veri tabanı, fonksiyonel programlama ve veri yapısı alanlarında başarılarıyla tanınan Tayvan’ın en yaygın programlama dili ise Phyton.

 

6- JAPONYA

HackerRank sitesinin bütün testlerini adeta domine eden Japonya bunu sadece bilgisayar ekranında bırakmayıp teknoloji alanında en gelişmiş ülkelerden birisi. Hatta o kadar gelişmiş ki bazı kanser türlerinin tanımlanmasında hatta tedavisinde yapay zeka kullanılıyor.

 

5- MACARİSTAN

Öğretici ve performans testlerinde dünya şampiyonu olan Macaristan bir çok ülkeyi geride bırakarak son yıllarda programlamadaki başarısını taçlandırdı. Bu başarısının anahtarı ise Avrupa’da programlama dersini ilkokul ve ortaokullara uygulayan ilk ülkelerinden birisi olmasıyla ilişkilendiriliyor.

 

4- İSVİÇRE

Programlama alanında uygulanan 15 testin 9’unda ilk 5 sırayı perçinleyen İsviçre, programlama alanında en dominant ülkelerden birisi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bu bir tesadüf değil çünkü ilk programlama dillerinden birisi olan Pascal’ın doğum yeri İsviçre’dir.

 

3- POLONYA

Java testlerinde ilk sırayı kimseye kaptırmayan Polonya listemizde üçüncü sırada. Programlamacılar arasında en popüler dillerden birisi olan Java’nın Polonya’da bu kadar gelişmesinin sebebi olarak okullarda verilen programlama dersleri gösteriliyor.

 

2- RUSYA

Programlama alanında adını genelde yaptığı siber saldırılarla duyuran Rus programlamacılar her ne kadar bu gücünü iyi yönde kullanmıyor olsa da listemizde ikinci sırayı hak eden ülke oldu. Rusya aynı zamanda HackerRank sitesinin yaptığı algoritma testlerinde liderliği kovalayan ülke.

 

1- ÇİN

Sanayi alanında dünya liderlerinden birisi olan Çin, teknolojinin gelişmesiyle birlikte programlama alanında da dünya liderlerinden birisi olmayı başardı. Hatta listede birinci sıraya yerleşti!
Birçok alanda olduğu gibi Matematik, fonksiyonel programlama ve veri yapısı alanlarında da başarılı olan Çok ufak bir farkla olsa da Rusya’yı geçerek liderliğini ilan etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir