İzlemeye Doyamayacağınız 8 Film Önerisi

1-The Green Mile – Yeşil Yol(1999)

Doğaüstü güçleri olan ve işlemediği bir suç yüzünden mahkum olan John Coffey, gardiyanlara ve diğer mahkumların içindeki insanlığı ve iyiliği ortaya çıkarmayı başarıyor.Tom Hanks, gardiyanların ve mahkumların duygusal, canlandırıcı hikayesinde (Michael Clarke Duncan as Coffey dahil) yıldız bir kadroya öncülük ediyor.Gardiyan olan Paul Edgecomb’un görevi, idam mahkumlarını yeşil yol adı verilen yoldan elektrikli sandalyede idama götürmektir. Yıllar boyu bu görevi yapan Paul sayısız idam mahkumunu nakleder.Ama hiçbirisi onu John kadar etkilemez. Görünüş olarak iri yarı biri olan John, iki küçük kız çocuğunu öldürmekten idama mahkum olmuştur. Dış görünüşünün aksine duygusal bir iç dünyası olan John, bazı doğa üstü güçlere sahiptir. Paul onu tanıdıkça beklenmedik şekilde mucizelerin olabileceğine inanmaya başlayacaktır.

2-Life of Pi – Pi’nin Yaşamı(2012)

Gemide yaşanan bir felaketten kurtulan genç adam, epik bir macera ve keşif yolculuğuna girer. Bu macerada yolculuğa çıkarken bir kurtulan daha vardır: korkunç bir Bengal kaplanı. İzlediğiniz size çok farklı deneyim kazandıracak bu filmde.
Pi’nin Hindistan’daki bir hayvanat bahçesinden Pasifik’e açıldığı bir yolculukta yaşadığı gemi kazası sonucu kurtulmayı başardığı bir sandalda kırık bacaklı bir zebra, bir sırtlan, bir orangutan ve üç yüz kiloluk bir Bengal kaplanı ile hayatta kalan tek insan olup yaşadığı akıl almaz hikayesini anlatıyor. Pi, uçsuz bucaksız okyanusta bir sandalda başbaşa kaldığı bu enteresan dörtlünün arasında hayatta kalma savaşı verirken, zekası sonucu besin zincirine kurban gitmemeyi başarır ve sonunda adını koyduğu Kaplan Richar Parker ile başbaşa kalır. Pi hayatta kalmak için bu devasa kaplana büyük bir anlayışla yanaşmak zorundadır ve inanılmaz masalları böylece başlar.

3-Ted – Ayı Teddy(2012)

John Bennet, çocukluğunda dilediği bir dilek sonucu oyuncağı olan Ayı Teddy canlanır. Şimdi ise John’un Ayı Teddy ile kız arkadaşı arasında bir seçim yapmak zorundadır. Family Guy’ın yaratıcısı Seth Macfarlane, hem yazdığı hem yönettiği hem de seslendirdiği Ayı Teddy canlı-aksiyon animasyon komedide John Bennet (Mark Wahlberg) isimli  bir yetişkinin çocukluk dileği sonucu canlanan ve sürekli el üstünde tutulan yaramaz oyuncak ayısıyla olan hikayesi anlatıyor. Dilerseniz bu filmin serisi olan Ayı Teddy 2’yede göz atabilirsiniz.

4-Signs – İşaretler(2002)

The Signs Altıncı His ve Ölümsüz adlı filmleriyle Hollywood’un en dikkat çekici yönetmenlerinden biri haline gelen M. Night Shyamalan, önceki iki filminde olduğu gibi, doğaüstü olayların normal insanlar üzerindeki etkisini çok başarılı bir şekilde seyirciye sunuyor. Çiftlikte yaşayan bir aile hayatlarında başlarına gelecek en korkutucu şeyi yaşarlar. Tarlalarının ortasında ortaya çıkan gizemli işaretler bulurlar.

5-Suicide Room – İntihar Odası(2011)

Dominik normal bir lise öğrencisidir. Birçok arkadaşı, güzel bir kız arkadaşı ve zengin bir ailesi vardır. Ama bir gün arkadaşlarından birinin masum bir öpücüğüne kapılır ve hayat onun için bambaşka bir hal alır. İntihar Odası’ndan haberdar olmasıyla birlikte Dominik’in zamanla bilgisayarın başında geçirdiği süre artar. Yavaş yavaş arkadaşlarını ve çevresini kaybetmeye başlamıştır.   

6-Vanilla Sky – Vanilya Göğü(2001)

Vanilla sky, 1997 yılında ispanya’da büyük ses getiren “abre los ojos” (aç gözünü) adlı yapımın amerikan versiyonu. vanilla sky’ın senaristleri arasında; özgün filmin senaristi ve yönetmeni olan, müziğini de yapan ispanyol yönetmen alejandro amenabar da var. 
vanilla sky’a kaynaklık eden “abre los ojos”, yakışıklı ve çapkın bir adamın hayatının aşkını bulması ve onu en yakın arkadaşının elinden çalmasıyla başlayan garip olayları flashback halinde anlatan, romantizmi ve bilimkurguyu alışılmadık biçimde biraraya getiren bir filmdi. vanilla sky, amerika’da hasılat listesinin en tepesinde oldukça olumlu eleştiriler alıyor. amerika’da 14 aralıkta vizyona giren filmin yapımcılarından biri de tom cruise…
tom cruise ile evlenme planları yapan penélope cruz, 1997’de çekilen “abre los ojos” da aynı rolü oynamıştı.

7-The Pursuit of Happyness -Umudunu Kaybetme(2007)

Umudunu Kaybetme, Gabriele Muccino’nun yönetmenliğini üstlendiği Amerikan yapımı dram filmidir. Chris Gardner’ın biyografisi niteliğinde olan filmde Gardner’ı Will Smith canlandırmıştır. Chris Gardner iki yakasını bir araya getirmeye çalışan bir aile babasıdır. Ailesini ayakta tutmak için cesurca çabalamasına rağmen, beş yaşındaki oğlu Christopher’ın annesi maddi zorlukların yarattığı sürekli baskı altında direncini kaybetmek üzeredir. Artık dayanamayacağını anlayınca, istemeye istemeye evi terk eder…Artık bekar bir baba olan Chris, yılmadan, bildiği tüm satış becerilerini kullanarak daha iyi kazandıran bir işin peşine düşer. Prestijli bir borsa şirketinde stajyerlik bulur ve ücret almasa da programın sonunda iş ve parlak bir gelecek elde edeceğini umarak kabul eder. Parasal güvencesi olmayan Chris ve oğlu, kısa süre sonra oturdukları daireden çıkartılırlar ve düşkünler evi, otobüs durağı, tuvalet; geceyi geçirmek için bulabildikleri her yerde kalırlar.

8-The Butterfly Effect – Kelebek Etkisi(2004)

Kelebek Etkisi, 2004 yılı ABD yapımı bir dram, bilim kurgu ve gerilim filmi. Başrollerini Ashton Kutcher, Amy Smart, Eric Stoltz paylaşmaktadır. Evan Treborn 20 yaşında ve çoğu genç gibi hayatında büyük duygusal boşluklara sahip olan bir üniversite öğrencisidir. Ama o, yedi yaşından beri hayatının önemli anlarını bir unutkanlık kara deliğinde kaybetmiş ve o üzücü geçmişinin büyük kısmını hatırlamamaktadır. Evan bir gün, çocukluğunun en zor ve kötü dönemlerinde, psikoloğunun tavsiyesiyle yazdığı günlükleri bulur; ne var ki, bu günlükleri okurken genç adam geçmişe dönebildiğini ve bugünkü aklıyla o günleri yaşayabildiğini fark eder. Bu arada çocukluk aşkı Kayleigh’nin hâlâ kendisini sevdiğini öğrenen genç adam, geçmişe dönüp kötü günlerini düzeltmeye ve en önemlisi çocukluk aşkını mutlu olduğu bir dünyada yaşatmaya karar verir. Ama Evan ne zaman geçmişe dönüp bir şeyleri değiştirse, yaptıklarının bugün için umulmadık ve feci sonuçlar doğurduğunu görür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir